Friss topikok

Archívum

Alkotmány II.

2013.06.11. 22:48 | korrektor.blog.hirszerzo.hu | Szólj hozzá!

Szolgálati közlemény: visszamenőleg bevezettem a kinyilvánítási faktort, hogy később egy számszerű minősítést adhassak annak mérésére, mennyiben képvisel engem az alkotmány.

*

Valljuk, hogy az emberi lét alapja az emberi méltóság.

Hiú ember vagyok. Ha hiúságom sérül, rossznéven veszem. Mégsem gondolom, hogy létem alapja ez volna. Az emberi lét alapja az érte folytatott küzdelem, munka, önvédelem, gondoskodás... Korunk nagy problémája az, hogy egyre kevésbé van szükség erre a küzdelemre, melyből számos lelki és társadalmi torzulás adódik.

Kinyilvánítom: 5; nem nyilvánítom ki: 5.

Valljuk, hogy az egyéni szabadság csak másokkal együttműködve bontakozhat ki.

Megpróbálom megfejteni; itt talán azt a liberális alapvetést sifrírozta a szerző, hogy az egyén szabadsága addig terjedhet, amíg másokét nem sérti. A tartalommal egyetértek, azt meg el kell fogadnom, hogy egy jelentős részben autoriter elveket valló párt nem jelenthet ki direktben ilyesmit.

Kinyilvánítom: 6; nem nyilvánítom ki: 5.

Valljuk, hogy együttélésünk legfontosabb keretei a család és a nemzet, 

Az egyszerűség kedvéért egy  lista:

1. Család
2. Munkaközösség
3. Lakóközösség
4. Település
5. Közigazgatási egység (pl. ország)

A nemzet nem értelmezhető, mint együttélésünk kerete. A nemzet egy 19. századi fogalom, azok közössége, akik saját hatalmat akarnak és nem fogadják el idegenekét, és ezt kulturális (nyelvi, szokásközösségi, vallási) alapra helyezik. A nemzetbe értelemszerűen olyanok is beletartoznak nagy számban, akikkel kapcsolatban az együttélés nem jöhet szóba. Az együttérzést és az együttélést ne keverjük.

Kinyilvánítom: 6; nem nyilvánítom ki: 6.

összetartozásunk alapvetõ értékei a hűség, a hit és a szeretet.

Újabb rébusz, kemény dió.

Vajon milyen hűségről lehet szó? Hűség valakit nem magára hagyni. Értelmezhető családi keretben, barátok között, vagy olyan csoportban, ahol az emberre szükség van. Tartok tőle, itt az országhoz kötődő hűségről van szó. Ha az ember annak dacára hű, hogy hűsége tárgya nem él a lehetőséggel és nem is hálás ezért a hűségért, azt vakszerelemnek nevezném.

És milyen hit? Vallásos? Melyik fajta? Vagy politikai? Vagy önhit? Mi a frász ez??

A szeretetről legalább vannak saját elgondolásaim.

Az egész egy megfoghatatlan, tartalmatlan falvédőszöveg.

Kinyilvánítom: 6; nem nyilvánítom ki: 7.

Valljuk, hogy a közösség erejének és minden ember becsületének alapja a munka, az emberi szellem teljesítménye.

Teljes mértékben (lásd följebb).

Kinyilvánítom: 7; nem nyilvánítom ki: 7.

Valljuk az elesettek és a szegények megsegítésének kötelességét.

A titkosított liberális mondat után egy leplezetlen szocialista. Vannak fenntartásaim az ilyen differenciálatlan kijelentésekkel kapcsolatban, de alapvetően egyetértek.

Kinyilvánítom: 8; nem nyilvánítom ki: 7.

Valljuk, hogy a polgárnak és az államnak közös célja a jó élet, a biztonság, a rend, az igazság, a szabadság kiteljesítése.

Bár a jó élet és az igazság kissé nehezen érthető kategóriák egy jogszabályban, azért egy kicsit pontosabb fogalmazás esetén ezt is mondhatják a nevemben.

Kinyilvánítom: 9; nem nyilvánítom ki: 7.

Valljuk, hogy népuralom csak ott van, ahol az állam szolgálja polgárait, ügyeiket méltányosan, visszaélés és részrehajlás nélkül intézi.

Nocsak. Ez komoly?

Kinyilvánítom: 10; nem nyilvánítom ki: 7.

A bejegyzés trackback címe:

https://alkotmanyolvaso.blog.hu/api/trackback/id/tr785353036

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása